Moje cesta s jógou

19.01.2017

Jógu vnímám jako "návod na život", mapu, cestu, kterou jdeme všichni, aniž si to všichni možná uvědomujeme. Ráda bych popsala ve svém článku "Moji cestu s jógou", jejíž začátek vnímám dnes zpětně od raného dětství, kdy mé tělo "samo" začalo odmítat maso. Později až v dospělosti lehce "znuděná" životem, jsem pomalu hledala nějaký hlubší smysl, nějaké ukotvení. Člověk ho může hledat v různých oblastech svého života ať už v partnerství, práci, volnočasových aktivitách atd. Dnes vnímám hlavně důležitost ukotvení se sama v sobě.

S praxí jógy jak je ji dnes všichni nejčastěji znají, tedy s praxí ásan, jsem začala přibližně před sedmi lety. Hledala jsem hlavně vhodný pohyb pro své fyzické tělo, které nevypadalo, ani nefungovalo tak, jak jsem si přála a představovala. Začala jsem se cítit fyzicky lépe a začalo mi to postupně vkládat do života určitý řád, který mi v něm chyběl. Ne, že by mi rodiče, škola apod. žádný řád do života nevštěpovali, ale dnes vnímám, že to bylo to něco vnějšího. S praxí jógy jsem si začala vštěpovat řád do života sama, nevkládal mi ho tam někdo další a o to lépe se mi v tom začalo žít.

S praxí pranajámy a různých očistných technik, se u mne projevila výrazná citlivost těla na emoce. S praxí ásan jsem tohle tolik nepociťovala hned. Částečně se mi dařilo řešit vzniklé "nemoci", které u mne začali vyvstávat, hlavně pomocí fytoterapie - pomocí bylin. Později to už tolik nefungovalo a lékařsky byl většinou můj problém velice těžko diagnostikovatelný a řešitelný. Začala jsem tedy přemýšlet více o své psychice. Začala jsem vnímat, že tělo se mnou pouze komunikuje, co se mu nelíbí. Vnímat emoce, které zadržuji. Pociťovat je jen začátek a jak je zpracovat a ovlivnit byla další otázka a stále se to učím. Pocity a emoce vyvstávají v reakci na okolní, vnější svět. Jedna z praxí, které jsem se začala více učit, bylo tedy zůstávat více u sebe. Musela jsem podniknout určité kroky, změny v životě, které mi dále pomohli více se "nadechnout" a začít na sobě dále pracovat.


"Hatha jógu, můžeme považovat za psychosomatickou disciplínu, která je jedinečná svého druhu a již se co do účinků žádná jiná nevyrovná."

André van Lysebeth 


Ustoupila jsem od pravidelné praxe astangy/vinjásy, začala zkoumat jemnější praxi hatha jógy a potřebu fyzicky se hýbat jsem řešila cvičením s výborným učitelem Petrem Růžičkou - Ido Portal Method. Vlivem jemnějších praxí s Míšou Svatošovou a cvičení s Petrem Růžičkou jsem začala vnímat jinak své tělo i jinak uvažovat, obojí jsem vnímala současně, nemůžu říci, co bylo dříve.


Někdy nás život obrátí vzhůru nohama, aby nás naučil jak znovu žít s hlavou vzhůru.